יום חמישי, 12 בנובמבר 2020

איך להפחית את רמת האסטרוגן בגוף? ולקבל השפעת טסטוסטרון טובה יותר! - קובי עזרא

שלום כאן קובי עזרא מומחה לרפואה נטורופתית, היום אספר לכם איך להפחית את רמת האסטרוגן בגוף? וכך נוכל לקבל השפעה יעילה יותר של הטסטוסטרון. מהן תופעות הלוואי של עודף אסטרוגנים? ואילו תסמינים נראה כשרמת אסטרוגן גבוהות בגברים? מהם הגורמים לאסטרוגן גבוה בגברים? והכי חשוב מה לאכול כדי להפחית את רמת האסטרוגן ולאזן את המצב? ההורמונים טסטוסטרון ואסטרוגן תורמים לתפקוד הכללי של גופך. על ההורמונים הנ"ל להיות מאוזנים על מנת שהתפקוד הכללי והמיני יעבדו בצורה אידאלית. 

 

האסטרוגן נקרא לרוב ההורמון "הנשי". טסטוסטרון נקרא הורמון "הגברי". אך אין הדבר לגמרי מדויק מכיוון ששניהם נמצאים בגופנו - גבר ואישה. בגברים יש יותר טסטוסטרון, בנשים יש רמות גבוהות יותר של אסטרוגן.

טסטוסטרון הוא ההורמון המשמעותי ביותר להתפתחות ולתפקוד המיני של הגבר. אסטרוגן צריך להיות באיזון עם הטסטוסטרון כדי לסייע בשליטה על הדחף המיני, היכולת לצור זקפה, ייצור זרע וכו'.

טסטוסטרון נמוך הפך לנושא שכיח למדי ככל שגברים מזדקנים. גברים הסובלים מטסטוסטרון נמוך, לעיתים קרובות רמות גבוהות של הורמון האסטרוגן. אחת הדרכים לאזן את עודף הנ"ל היא לנסות דיאטה אנטי אסטרוגנית. אסטרוגן מוגבר מפחית את רמות הטסטוסטרון בגברים.  

טסטוסטרון יורד באופן טבעי עם העלייה בגיל החל מהעשור השלישי-רביעי לחיים, והאסטרוגן נוטה לעלות. כשרמות האסטרוגן בגבר גבוהות באופן חריג, הדבר עשוי להיות גורם סיכון למצבי חולי, כמו: סוכרת וצורות מסוימות של סרטן.
לפי כתב העת Journal of Medicinal Food, מזון המכיל פיטוכימיקלים יכול לסייע בהפחתת רמות האסטרוגן בדם (1).

למאמרים נוספים בתחום: 

ישנם שלושה סוגים של אסטרוגן
: אסטריול-estriol, אסטרון-estrone ואסטרדיול-estradiol. אסטרדיול הוא האסטרוגן העיקרי הפעיל בגברים. הוא גם ממלא תפקיד חיוני בשמירה על בריאות המפרקים והמוח של גברים ותאי זרע.

אילו תסמינים של רמות אסטרוגן גבוהות בגברים? 


(1.) אי-פוריות אסטרוגן הוא אחד ההורמונים שגופך משתמש בהפקת זרע. אך לעומת זאת רמות אסטרוגן גבוהות מדי יכולות להאט את ייצור הזרע ולהקשות על יצירת זרע בריא, כך עד למצב של עקרות משנית.

(2.) גניקומסטיה אסטרוגן גבוה יכול לגרום להתפתחות יותר של רקמת השד, בדומה לאישה. 

(3.) אימפוטנציה בעיות בזיקפה עלייה ברמות האסטרוגן יכולה להשפיע על מאזן ההורמונים ובכך לפגום ביכולת הזקפה. הדבר נכון בעיקר כשישנו מצב של  טסטוסטרון נמוך.

(4.) צמיחה איטית לגובה בקרב מתבגרים יותר מדי אסטרוגן עלול לגרום לקומה נמוכה בבנים.

(5.) סגירת אפיפיזה שבקצות העצמות הדבר עשוי לקרות בקרב מתבגרים עם רמת אסטרוגן גבוה מדי, הדבר יגרום לבנים להיות נמוכים יותר.

(6.) תסמינים אפשריים אחרים של אסטרוגן גבוה העלולים להיות יחד עם חוסר איזון הורמונלי אחר, כוללים: ירידה בלבידו (דחף המיני), ירידה בריכוז תאי הזרע, הרגשה של חולשה ותשישות, נשירת שיער בכל גופך (אך לא בראש), ירידה במסת השרירים, התפתחות לקויה ומופחתת של הפין והאשכים, ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס), גלי חום, קושי להתמקד ולהתרכז. 


הגורמים לאסטרוגן גבוה בגברים

אילו הגורמים לאסטרוגן גבוה בגברים? הגוף יכול לייצר יותר אסטרוגן ו/או בנוסף לרמות נמוכות של טסטוסטרון. כלומר שרמות אסטרוגן גבוהות מאפילות על רמות טסטוסטרון "תקינות". 

 

ישנן תרופות וחומרים שונים שעשויים להגביר את רמות האסטרוגן שלך כוללים: צמחי מרפא, המכילים פיטו-אסטרוגנים, פנוטיאזינים (תרופה המשמשת כנגד פסיכוזה), 

 

כמו גם מצבי סטרס, עלייה במשקל והשמנת יתר, גידולים מסוימים, מחלות הפוגעות בתפקוד הכבד (היות והוא מפרק את עודפי האסטרוגן). מצבי חולי המשפיעים על איזון ההורמונים, כגון: היפוגונדיזם (ירידה בתפקוד בלוטות המין). 

 

אלכוהול מפריע לתפקוד הכבד והכליות, שבתורו משפיע לרעה על יכולתו של הגוף ובעיקר הכבד לפרק את עודפי האסטרוגן.

 

במצב של היפוגונדיזם ניתן לראות ירידה ברמות האסטרוגן, טסטוסטרון והורמונים אחרים, הדבר שמוביל לתסמינים של רמות אסטרוגן גבוהות.

איך לאזן את המצב ולצמצם את האסטרוגן?

אז נשאלת השאלה מה ניתן לעשות כדי לאזן את המצב ולצמצם את האסטרוגן? ניתן לעכב את האנזים ארומטאז, הארומטאז גורם להמרת הורמונים אנדרוגנים (כמו טסטוסטרון) לאסטרוגן (הורמוני מין נשיים). 

התרופות כמו אנסטרוזול (ארימידקס - Arimidex) או exemestane (ארומזין) הן מעקבות את פעילות אנזים ארומטאז. אך לתרופות כידוע יש גם תופעות לוואי. בנוסף יש לציין שתרופות אלו בעלות יעילות נמוכה בהשוואה ל-SERMS - Selective Estrogen  Receptor modulators, כמו התרופה טמוקסיפן (נולבדקס, טמוקסי).

מעכבי ארומטאז בצורות טבעיות, כגון שורש סרפד בר המכיל תרכובות הפועלות כחסמי אסטרוגן טבעיים.

מאקה - Maca: צמח שמקורו בפרו. טוענים שיעילותו בשיפור הפוריות וחסימת האסטרוגן בגברים. אך יש מעט ראיות מדעיות לכך שהוא ממלא תפקיד בוויסות ההורמונים.

 

תמצית זרעי ענבים הוכחה כמעכבת את האנזים ארומטאז, וחוסמת האסטרוגן, בנשים לאחר גיל המעבר בסיכון גבוה לסרטן השד. גברים עשויים לחוות יתרונות דומים.

 

כריסין-Chrysin: פלבנואיד הנמצא בפסיפלורה, דבש דבורים ופרופוליס. טוענים שהוא חוסם אסטרוגן ומגביר ייצור טסטוסטרון, ויש הטוענים אין לכך ראיות חזקות.

דיאטה לצמצום האסטרוגן

דיאטה דלה בשומן ועשירה בסיבים מומלצת לרוב לצמצום רמת האסטרוגן. מאכלים יעילים שעשויים להועיל הם: ירקות ממשפחת המצליבים כמו ברוקולי וכרוב המכילים פיטוכימיקלים ברמה גבוהה החוסמים את ייצור האסטרוגן. 

 

עם משפחת המצליבים נכללים גם הכרוב בכל הסוגים כמו כרוב סיני, כרוב מסולסל, כרוב ניצנים, קייל, כרובית, ברוקולי, לפת, צנון, צנונית, גרגיר הנחלים, רוקט. משפחת הירקות המצליבים עשירה מאוד ברכיבי תזונה כגון נוגדי חמצון, קרטנואידים, פוליפנולים, ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים.

 

פטריות שיטאקי ופורטובלו מפחיתות באופן טבעי את ייצור האנזים ארומטאז. ורצוי פטריות אורגניות מכיוון שהן ללא חומרי הדברה וחומרים דמויי אסטרוגנים.

 

ענבים אדומים שקליפתם מכילה רזברטרול וזרעיהם מכילים פרואנטוציאנידין שהם חוסמים את ייצור האסטרוגן טבעיים.

 

זרעי שומשום וזרעי פשתן, כמו גם דגנים מלאים כמו שיבולת שועל, תירס ואורז מכילים חומר תזונתי בשם פוליפנול. 

 

זרעי פשתן הם מקורות עשירים מאוד בליגננים, הפועלים כמו פיטואסטרוגנים (אסטרוגנים צמחיים). בשל הרכבם זרעי פשתן עשויים לעזור בהורדת האסטרוגן בקרב אנשים מסוימים. ויש לציים שבקרב אחרים, הם עשויים שלא לעזור ואפילו לחקות תסמינים דומיננטיים לאסטרוגן.

 

יש לציין שגם דגנים מלאים מכילים פוליפנולים אנטי אסטרוגן וגם חומרים פיטו-אסטרוגנים, כך שתגובת הפרט משתנה. 

תה ירוק הוא מקור טוב לפוליפנולים שעשויים להשפיע על אנזימים המטבוליים של האסטרוגנים. בנוסף, פרסומי הרווארד טוענים שתה ירוק עשוי לצמצם את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

רימונים עשירים בפיטוכימיקלים החוסמים אסטרוגנים וכן עשירים בנוגדי חמצון. 

 

ויש לציין שחלק ממוצרי הבשר מכילים אסטרוגן כתוצאה מטיפול בהורמונים סינתטיים ויש להימנע מהם. מוצרים נוספים שיש להימנע מהם יכולים להעלות את רמות האסטרוגן כוללים:

אכילת מזון בעטיפות או מיכלים עשויים פלסטיק שיכולים להיספג במזון, מוצרי היגיינה שיש בהם פרבנים המכילים אסטרוגנים, כגון שמפו. 

 

וכמובן יש להישאר בכושר הדבר גם שומר על רמות אסטרוגן נמוכות. לרדת במשקל אך חשוב יותר, לאבד שומן בגוף ולא סתם משקל, היות והשמנה ועודפי שומן קשורים לעלייה ברמת האסטרוגן. 

רכיבי תזונה חשובים להגברת הטסטוסטרון הם: המינרל אבץ יש לציין שמחסורים באבץ ירגמו ורמות טסטוסטרון נמוכות בגוף.  ניתן להיעזר גם בצמח טריבולוס טרסטריס שמגביר את ייצור ה-LH. אם תרצו רק תבקשו ואתן לכם קישור לסרטון על תזונה להגברת טסטוסטרון.  

רמות גבוהות של אסטרוגן אצל בגברים עשויות להגביר את הסיכון למחלות, כמו: גינקומסטיה, סוכרת, קרישי דם, שבץ מוחי, מקרי סרטן מסוימים, כולל סרטן השד והערמונית. 

אם אתם משוחרי הבריאות והכושר אתם מוזמנים להירשם לערוץ, לשאול שאלות  ולשתף.

1. Published Online:12 Mar 2009https://doi.org/10.1089/jmf.1998.1.67

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה